Úvod | Péče, zdraví a nemoci | Pejsek s PP nebo bez PP?

Pejsek s PP nebo bez PP?

Když uvažujeme o koupi psa, měli bychom si rozmyslet, pro jaký účel ho chceme a zda tedy budeme u psa průkaz původu potřebovat.

Pokud tedy chceme pejska jako “domácího mazlíka”, tak pokud to přímo nevyžadujeme, nebudeme průkaz původu potřebovat. Samozřejmě, i když s pejskem nehodláte chodit na různé výstavy a mistrovství a chcete ho mít s pp, je to jen a jen na Vás. Avšak pokud bychom s pejskem chtěli výše uvedené aktivity absolvovat, průkaz původu bude u pejska samozřejmě nutnost.

Průkaz původu u psa

nám určuje, že pejsek pochází od dvou chovných jedinců, kteří mají také průkaz původu. Takový pes je také označen čipem nebo tetováním a je zapsán v evidenci.

Jestliže se tedy rozhodneme pro psa s průkazem původu, musíme si při výběru dát pozor na to, jak probíhala jeho výchova ve štěněcím věku a také na zdraví a povahu jeho rodičů, případně prarodičů. Velmi důležitá věc při koupi pejska je kupní smlouva, ve které musí být vše jasně vysvětleno.

Kříženci

Pes, který má za rodiče psy rozdílného plemene nebo rodiče křížence se nazývá kříženec, neboli lidově “voříšek”. S takovýmto pejskem sice nemůžete chodit na oficiální výstavy a mistrovství, ale proto jste si ho přeci nepořizovali, ne? Takového pejska pořídíte mnohem levněji než psa s PP.

Mimochodem existují také i různé sporty a výstavy, které můžete absolvovat s jakýmkoliv pejskem, jen tak pro zábavu.

Přečtěte si také:  Pejskaři, sezóna začíná! Jak ochránit pejska před blechami a klíšťaty?

Autor MagazínKynologie

Internetový magazín o psech. Rady při výcviku a výchově psa, výstavy, závody a zajímavosti ze světa psů.

Mohlo by Vás zajímat

Proč je psí čumák studený a mokrý?

Většina lidí považuje studený psí čumák za projev zdravého psa. Toto je však pouhý mýtus, …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ověření *