Aktuality
Online kurz Základní poslušnost pro dospělé psy
Online kurz Problémové chování
Online psí škola - Kurz STOP TAHÁNÍ
Úvod | Péče, zdraví a nemoci | Péče a zdraví psa | Život se psy není vždy růžový

Život se psy není vždy růžový

Psi různých plemen byli našimi společníky, přáteli, ochránci a hlavně pomocníky po tisíce let. Mnoho majitelů psích jedinců, ať už s průkazem původu nebo bez průkazu původu zahrnuje své miláčky velkou láskou ba až s přehnanou péčí nemluvě o tom, že své psy obarvují, oblékají, střídají každou chvíli různé značky těch nejlepších krmiv, vozí je v kárkách apod. Mnoho lidí zapomíná, že ať je to náš např. york nebo cane corso, vždy se jedná o psa. Stále více lidí si vybírá psa jen podle toho jak se mu líbí a jen malé procento si i nadále zjistí objektivní informace o historii vybraného psa a hlavně i to co obnáší chov takového plemene. Pes je sociální tvor. To znamená živé zvíře, které má své přírodní pudy, které z nich žádná lidská bytost nedostane i kdyby se rozkrájela. Mnoho majitelů psů se dopouští zásadní chyby a to v polidšťováním svého psa a vkládání mu jistých lidských vlastností.  Pes se řídí pouze svými instinkty, pes žije okamžikem a ne minulostí nebo budoucností! Život se psem staví člověka před mnohé problémy a nesnadno řešitelné otázky.

Pes žije v lidském světě a většinou podle lidských pravidel, proto je důležité naučit našeho psa spokojeně žít v naší lidské smečce a to nejen v kruhu rodinném, ale i mimo teritoriální území našeho psa. Ne, každý má rád zvířata a my jim tento názor nemůžeme vymlouvat, my se musíme chovat naopak tak, aby i tito lidé viděli, že správně vedený pes dokáže být dobrým a nekonfliktním společníkem pro širokou veřejnost. Tím uděláme obrovskou prezentaci nám všem pejskařům i u neodborné veřejnosti. Proč se s někým hádat, když jsme zajisté v něčem udělali chybu my? Měli jsme svého psa na vodítku? Umí náš pes přivolání? Nosí náhubek? Uklízíme po našem psovi..?

Přečtěte si také:  Průměrný věk psů plemene Cane Corso je ve vztahu se zbarvením srsti

Musíme si uvědomit, že náš pes instinktivně ví, jak žít jako pes, ale psí pravidla jsou zcela odlišná od lidských pravidel a v tom začíná být problém pro některé majitele psů. Hlavní úkol majitele psa je, naučit psa žít v lidské společnosti v bezkonfliktním soužití. Dalším úkolem je se svým psem začít systematicky pracovat. Aktivit je mnoho. Máte na výběr např. sportovní kynologie dle národního a mezinárodního zkušebního řádu, agility, flyball, frisbee, bull sporty, dogtreking, mushing, výstavy apod.  Majitel psa by neměl být líný, ale měl by umět zaměstnávat svého psa podle vrozených dispozic daného plemene. Každý pes by měl mít bez diskuze naprostou ovladatelnost! K tomu všemu Vám napomohou i kynologičtí odborníci, kteří Vás nasměrují tím správným směrem.

Online kurz Problémové chování

Abyste mohli svého psa vychovávat, musíte vědět, jak pes myslí a proč se zrovna chová tak jak se chová. Psi, stejně jako my lidé žijí  v sociálních skupinách. Pro své fyzické a psychické zdraví je pro ně nezbytný pohyb, místo na odpočinek, kvalitní výživa a ošetřování včetně pravidelné veterinární péče. V lidské smečce by měl pes vědět kam patří, jaké je jeho místo v hierarchii a podle toho se k němu také chovat, to znamená, být důsledný, vytrvalý, spravedlivý. Lehce se to řekne, težko se to pak uvádí v praxi. Pak může následovat vyvolání nebezpečných a nepříjemných situací a proto je důležité v případě zjištění nějakých výchovných nebo abnormálních výkyvů v chování psa vyhledat ihned odbornou pomoc.

Autor admin

Magazín Sportovni-kynologie.cz
Jsme internetový magazín o psech přinášející aktuality ze světa psů, rady pro pejskaře ale i zábavný obsah se psí tématikou. U nás si každý milovník psů najde své oblíbené téma.

Mohlo by Vás zajímat

Antiparazitní obojek Foresto

Antiparazitní obojek chrání Vašeho psa před všemi parazity, hubí klíšťata a blechy. Paraziti umírají kvůli včasnému uvolnění látky deltametrin. Obojek Scalibor je určený pro všechna plemena psů a vyrábí se ve dvou velikostech, přičemž každý z obojků se dá snadno a rychle zkrátit a přizpůsobit velikosti krku psa.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *