Aktuality
Online kurz Základní poslušnost pro dospělé psy
Online kurz Problémové chování
Online psí škola - Kurz STOP TAHÁNÍ
Úvod | Ze světa psů | Mýty o psech | Boříme mýty o psech: Jeden psí rok se rovná sedmi letům člověka

Boříme mýty o psech: Jeden psí rok se rovná sedmi letům člověka

Bůhví, kdo to vymyslel. Když pes doroste do jednoho roku, je už téměř vyvinutý a dospělý a nemůže se rovnat sedmiletému dítěti. Pro stanovení věku psa, srovnatelného s věkem člověka, platí odlišná teorie, která bere v potaz mezníky psího života a používá se vzorec “15, 10, 5”. Když je pes v jednom roce skoro dospělý, odpovídá to zhruba úrovni patnáctiletého puberťáka. Ve dvou letech je už zcela dospělý, proto se připočte dalších 10 let. Vašemu psovi je 25 lidských let. Pak se každý další rok života psa násobí pěti, takže v pěti letech už má váš miláček střední věk zhruba 40 lidských let. Vzorec “15, 10, 5” v přepočtu na lidské roky je poměrně přesný, protože průměrná délka psího života je 12 let člověka.

Pokud se pes dožije i 14 let, odpovídá to lidským 85 rokům. A to už je pěkně šedivý stařeček – člověk i pes.

Dodatek:
Za posledních 20 let se průměrný věk psů chovaných v České republice prodloužil o 4 roky – na 12 let. A to je velmi překvapivé, protože ve stejném období se průměrný lidský věk u nás prodloužil jen o 4-5 let. Pokud použijeme vzorec “15, 10, 5”, věk psů se prodloužil o 25 lidských roků. Odborníci tvrdí, že se u nás za tu dobu výrazně zlepšila veterinární péče i kvalita krmiva.

Navíc lidé jsou dnes ochotni zaplatit u veterináře spoustu peněz, a to i na úkor svých potřeb. Pes se stal neodmyslitelným členem rodiny, a pokud onemocní, majitelé se pro něj snaží udělat maximum,

19_titulka_web-sČlánek převzat z magazínu Epocha, číslo 19/2015
http://rf-hobby.cz/?casopis=epocha-192015
http://rf-hobby.cz/

Přečtěte si také:  Boříme mýty o psech: Plemena vychovávaná k boji jsou zlí psi


Autor Administrátor

Magazín Sportovni-kynologie.cz
Jsme internetový magazín o psech přinášející aktuality ze světa psů, rady pro pejskaře ale i zábavný obsah se psí tématikou. U nás si každý milovník psů najde své oblíbené téma.

Mohlo by Vás zajímat

Boříme mýty o psech: Psí blechy na člověka nejdou

Ale jdou! A jak rády. Máte-li doma psa, musíte počítat s nepříjemnou návštěvou parazitů. Slavná filmová hláška "To jsou blechy psí, ty na člověka nejdou" skutečně neplatí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *