Aktuality
Online psí škola - Kurz STOP TAHÁNÍ
Úvod | Ze světa psů | Mýty o psech | Boříme mýty o psech: Starého psa novým kouskům nenaučíš

Boříme mýty o psech: Starého psa novým kouskům nenaučíš

Ani náhodou! I starší psi se rádi učí a mnozí to považují za dobrou zábavu, obzvlášť když je za nové kousky odměňujeme pamlsky. Lidé si myslí, že pokud je psovi více jak rok, už je veškerá snaha o trénink, naučení poslušnosti či dokonce naučení nových triků marná.

To se spíš lidé vymlouvají na staré úsloví, když jsou sami pohodlní. Jistě, je jednodušší vychovat štěně. To se ale všem nepodaří, a proto je nutné učit správnému chování i starší psy. Třeba když se dostanou do rodiny ve vyšším věku. Vychovat každého psa vyžaduje alespoň trochu základního porozumění. A štěněti musí být výchovné zásady vštěpovány stejně tak od nuly jako dospělému psu.

Pravidla výuky jsou v každém psím věku stejná. Jedinou nevýhodou u staršího psa je, že si mohl některé zlozvyky už natolik osvojit, že se je těžko odnaučí. Ale věřte, že i to jde. Jen vám to dá víc práce. Chce to víc trpělivosti, asi jako u starších lidí. Každý pes, ať už je mu 8 měsíců, 2 roky nebo 6 let je schopný se naučit něco nového. Jde jen o správnou komunikaci mezi psem a psovodem. Je jedno zda jste si pejska pořídili z útulku nebo od někoho jiného, pes vám hlavně musí věřit. Musí vědět, že u vás doma je to místo, kde ho budete mít rádi, budete mu věnovat dostatek času a pozornosti a hlavně že dostane najíst.

Jestliže pes nebyl do tří měsíců socializovaný, jak by měl, nic není ztraceno. Vše jde, jen to bude trochu náročnější cesta plná nových věcí a reakcí. Proto vy určujete to, co se má nebo nemá naučit, jak má reagovat na nové podněty a provést ho socializací, kterou neprošel.

Přečtěte si také:  Boříme mýty o psech: Jeden psí rok se rovná sedmi letům člověka

Jako příklad vám uvedeme situaci, kdy si lidé adoptovali asi 8 měsíční fenku z útulku. Ta byla nalezená uvázána u stromu, zablešená a vyhublá. Neslyšela ani na své jméno, ale noví majitelé s ní začali láskyplně trénovat a po pár měsících slyší krásně na jméno, chodí na volno a zvládá nejen základní povely, ale i povely jako je: aport, poklona, okýnko, popros… a mnoho dalších.

Přejeme Vám štěstí a mnoho úspěchů s novými mazlíčky, ať už pořízenými od štěněte, nebo adoptovanými z útulků.

Dodatek:
Od jistého věku psa, podle rasy zhruba tak od devátého roku, se jeho mozek prokrvuje hůře. Pak může dojít ke zpomalení učení. Není ale žádný důvod starší psy ignorovat a myslet si, že jsou příliš pohodlní.

Online kurz Základní poslušnost pro dospělé psy

Pokud ho učíte příjemnými a moderními metodami, je to pro něj naplnění nudy. Na nových úlohách se může i starý pes stále zdokonalovat.

19_titulka_web-sČlánek převzat z magazínu Epocha, číslo 19/2015
http://rf-hobby.cz/?casopis=epocha-192015
http://rf-hobby.cz/


Autor Administrátor

Magazín Sportovni-kynologie.cz
Jsme internetový magazín o psech přinášející aktuality ze světa psů, rady pro pejskaře ale i zábavný obsah se psí tématikou. U nás si každý milovník psů najde své oblíbené téma.

Mohlo by Vás zajímat

Boříme mýty o psech: Pes vidí pouze černobíle

Není to pravda. Psi vidí barevně, ale jen v omezené míře – mají jiné barevní …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *