Oslava Nového roku se rychle blíží a jakožto starostliví páníčkové jistě víte, že odbytí půlnoci může znamenat pro vašeho pejska také řádnou dávku stresu. V celém vašem nejbližším okolí totiž lidé oslavují Nový rok a to hlavně odpalováním nejrůznějších petard, rachejtlí a ohňostrojů. Jak se na tento okamžik s pejskem co nejlépe připravit? To se dočtete v našem článku.
Ohňostroje a pes
Většina psů nesnáší ohňostroje a hlasité výbuchy zrovna nejlépe. Pokud víte, že váš pes je jedním z nich, pokuste se dodržet pár základních pravidel, které ho ujistí, že je všechno v pořádku. Pejsek potřebuje ujištění, že se nic neděje. Buďte s ním, mluvte na něj (jako páníček jistě už víte nejlépe, co na toho vašeho zrovna platí), dejte mu oblíbenou hračku, buďte s ním na místě, kde se bude cítit v bezpečí, dejte mu najevo svou lásku. Pokud by ve vás tuto oporu nenašel, mohlo by to do budoucna ovlivnit nejen vztah s vámi, ale i jeho pozdější reakce a chování při hlasitějším zvuku. Nikdo z nás přeci nechce, aby se z vašeho pohodového pejska stal ustrašený a hysterický pes.
Pokud máte staršího psa, který není zvyklý, měli byste psovi připravit a prožít s ním co nejpohodlnější den. V případě, že se rozhodnete pro použití uklidňujících prostředků (což ale mnozí pejskaři zavrhují), si tak týden před Silvestrem se psem dojděte ke svému veterináři a domluvte se s ním co by vám doporučil. Váš veterinární lékař totiž bude přesně vědět co bude pro psa nejlepší a uvidíte, že v období hlučné Silvestrovské noci budete se svým pejskem v klidu a bez známek strachu.
Nejlepší je pejska navykat na hlučnější zvuky už od štěněčího věku, jen tak mu zajistíte, že se nebude takových událostí bát.
Zde uvádíme několik možností jak psa na tento okamžik připravit:
Homeopatika
Jsou to nejšetrnější přípravky, které se můžou podávat volně a koupíte je v lékárně bez receptu. Pro volné použití jsou určeny polykompozitní přípravky. Například sirup SEDALIA se má podávat v dávce alespoň několik dní předem; 2 lžičky 2x denně.
Odpařovač psích feromonů
Tento přípravek má za úkol navodit u psů dobrou náladu. Je to něco jako uklidňující aromaterapie pro psy. Odpařovač se zasune do zásuvky 2 týdny před Silvestrem a od té doby se z něj začnou odpařovat feromony s uklidňujícím a stimulačním účinkem, což by mělo psa uklidnit. Přípravek je k dostání u veterinárních lékařů. Funguje na stejném principu jako Feromonový obojek o kterém jsme psali minule.
Sedativa
Pokud víte, že je váš pes opravdu až příliš hysterický a mohl by ublížit sobě nebo někomu z okolí a nejedená se o štěně, tak se domluvte s veterinářem na možném řešení problému pomocí sedativ. Na trhu jsou přípravky, které pomůžou psovi od stresu a strachu, ale musíte vzít v potaz, zda je to „to správné“.
Přirozená „terapie“ zklidnění psa na Silvestra
Měli byste u psa vyvolat pocit že se nic neděje a že je to zcela normální. Spousta lidí to také řeší tak, že psovi v bytě najdou nějaké klidnější místo, kam se nedostane tolik hluku z venku, dají mu tam pelech a nějaké hračky. Avšak nesmíte jej na takovém místě nechat samotného. Možná bude vystrašený, ale nebude hystericky pobíhat po celém bytě a nezpůsobí si nějaký úraz. Některé psy to uklidní více než kdyby požívali všelijaké uklidňující přípravky.
Ovšem ze všech praktik je zcela nejvhodnější pejska na takovýto hluk a střelbu zvykat už od štěněte – to je základ. Jakmile bude Váš pes na takovýto hluk zvyklý, nebude mu připadat neznámý a nebude se bát – přijde mu jako samozřejmost. Je to to nejlepší řešení, které existuje.
Pokud máte nějaký Vámi oblíbený „recept“ jak pejskovi usnadnit tento den, podělte se s ním s ostatními zde v komentářích.
Warning: Undefined array key "found_avatar" in /data/d/6/d6ab9cda-64a3-4c5c-9011-f775375f1fb7/sportovni-kynologie.cz/web/wp-content/themes/jnews/class/AccountPage.php on line 586
A hlavně, jak je to s tím hlazením/ nehlazením? Nevidím důvod, proč byste nemohli svého psa hladit, jen je třeba k němu nemluvit jak k chudáčkovi a strach v něm nepodporovat. Zažila jsem to u známých. Strach tím v psovi… Číst vice »
To nevím. V jednom článku píšou psa nehladit aby ho nepodporoval tím ze má důvod se bát. Tu zas ze mužů hladit. Nám to tu boucha moje Lily se třepe nehnese o deme. Když si sní chci hrÁt tak ona… Číst vice »
Je to hodně individuální. Každý pes je zvyklý na něco jiného a jinak se chová, takže vesměs všechny rady můžou pomoci. Důležité je psa na tento den připravit a postupně jej navykat na hlasité zvuky, rány a výbuchy petard nebo… Číst vice »
jana myslim ze opravdu nejdulezitejsi je zvykat uz od stenete.my jsme s nasim vlcakem jessy chodili po venku a nedavali jsme mu najevo ze je to hruza i pro nas ty hrozne petardy.vetsina lidi je nervozni a prenasi to tim… Číst vice »
moje jorkšírka e od malička hrozně bojácná,bojím se jí na silvestra dávat léky ,aby neměly vedlejší účinky,takže minulý rok jsem s ní zalezla do koupelny ,dala jsme jí tam můj velký polštář,který se jí samozřejmě zalíbyl,celou dobu toho třesku jsem… Číst vice »
mám doma 3letého ridbeka a od mala se bojí lidí i psů.chodím s nim jen kolem baráku dál mě nechce jít.doufám že časem se to zlepší.myslíte si to také?
Souhlasím s Ajou musíte to číst pořádně oni jen radí neříkají,že je to jediné řešení … 😀 … ále je to jen na vás …
Já ho vezmu do náruče protože vím že náš pes se ničeho nebojí
Tak na tenhle článek prostě musím reagovat. Tohle jsou rady ve stylu \“nalejeme do strýčka láhev whisky ,doneseme ho do letadla a nějak to dopadne.\“ Naprosto souhlasím s komentářem Raviho, psa je nutno zabavit, rachejtle úplně ignorovat, chovat se zcela… Číst vice »
Lidi, čtěte trochu, Článek na mě nepůsobí dojmem, že musíme psovi cpát sedativa. Pochopila jsem to tak, že tu píší o různých možnostech jak psa na silvestra zklidnit 😉 a je jen na nás a na každym z nás jak… Číst vice »