Úvod | Péče, zdraví a nemoci | Obezita u psů

Obezita u psů

Jak je známo u lidí, tak i u psů může nastat problém ohledně obezity. Ve volné přírodě si přijatou potravu regulují pohybem, který během dne vykonají. Ale vzhledem k tomu, že psi jsou u lidí jako domácí mazlíčci a někteří majitelé jim nedopřávají mnoho pohybu, dochází k tomuto zdravotnímu problému.

Jak poznám, že je můj pes obézní?

Ve většině případů je velmi obtížné poznat, zda pes je v dobré kondici nebo je jen mírně obézní. Tento problém si neuvědomíte ihned, pokud psovi nedopřáváte spoustu pohybu a správně podávanou stravu. Nejčastěji se obezita začíná řešit při veterinární prohlídce u vašeho lékaře, kde se pak následně dozvíte, jak regulovat jeho hmotnost a co pro to vše udělat. Nejjednodušší způsob, jak laicky poznat, že váš pes je obézní je následovný: Při hlazení vašeho psa se pokuste mírným tlakem nahmatat páteř a žebra. U zdravého psa v dobré kondici je snadné nahmatat páteř i žebra bez většího tlaku. Pakliže jeho páteř ani žebra necítíte ani po větším tlaku, pak je váš pes obézní.

Strava a náchylnost k nemocem

Jestliže váš pes skoro nejí nebo přijímá málo potravy a je stejně obézní, neznamená, že je to nemožné. Je totiž pravděpodobné, že v průběhu života přijímal v potravě více kalorií, než může svým pohybem zpracovat, a tak je jeho příjem potravy malý.

V důsledku nadváhy je pes náchylnější k více nemocím než pes zdravý, a tak může mít problémy s klouby nebo kyčli a zároveň i řadu dalších. Proto je velmi důležité dodržovat pestrou stravu a řádný pohyb. Váš veterinární lékař Vám doporučí nízkokalorické krmení.

Pakliže se vše obrátí k dobrému, musíte být důslední s krmením a pohybem psa. Pokud psovi budete dávat opět staré krmivo, může se stát, že znovu přibere. Ovšem pokud si pes nějakou dobu bude udržovat svou váhu díky dostatečnému pohybu a správné stravě, tak je možné přejít na jiné krmivo, a nebo na to staré.

Přečtěte si také:  Klidový a aktivní režim psa

Pokud je váš pes v podobném stavu nebo máte domněnku o tom, že by váš pes mohl být obézní, raději si domluvte schůzku s vaším veterinárním lékařem a prodiskutujte zdravotní stav vašeho psa.

vetonline.cz

Autor sportovni-kynologie.cz

Profilové foto uživatele sportovni-kynologie.cz
Internetový magazín o psech, stránky zabývající se sportovní kynologií. Rady při výcviku a výchově psa, výstavy, závody a zajímavosti ze světa psů.

Mohlo by Vás zajímat

Jak se psem přečkat zimu

Všude kam se podíváme je zmínka o počasí, o mrazech, které nás čekají a o …

Napsat komentář

Přihlašte se rychle pomocí Facebooku:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ověření *

Přihlásit se


Uživatelské jméno
Registrovat se!
Heslo
Zapomněli jste heslo? (zavřít)

vytvořit účet


Uživatelské jméno
E-mail
Heslo
Potvrzení hesla
Chcete se přihlásit? (zavřít)

Zapomenuté heslo


Uživatelské jméno nebo e-mail
(zavřít)
Přejít k navigační liště