Úvod | Péče, zdraví a nemoci | Srdeční choroby u psů

Srdeční choroby u psů

Je časté srdeční onemocnění u psů?

Ano, srdeční choroby jsou docela velký problém. Jsou jedním z nejčastějších zdravotních obtíži. Odhaduje se, že 8 – 10% onemocnění u psů se týká právě kardiologie.

Jaká onemocnění srdce u psů jsou nejčastější?

U psů malých plemen ( pudl, jezevčíci ) jde většinou o poruchy chlopní. U velkých plemen jde často o degeneraci svalových vláken, srdeční sval nepracuje efektivně a není schopen pumpovat dostatek krve pro udržení správného krevního oběhu a zásobování tkání kyslíkem a živinami. Týká se to mimo jiné dobrmanů,boxerů, dog, labradorů. Časté jsou i vrozené srdeční vady.

Jaké jsou příznaky poruchy srdce u psů?

Hlavním příznakem je kašel. Po krátké hře nebo i při chůzi nebo běhu je pes unavený a lehne si. Kašel je výsledkem hromadění bronchiální tekutiny v plicích. Příznakem pokročilého onemocnění srdce je plicní edém.

Co mohu udělat, abych se zabránil selhání srdce?

Při běžném vyšetření ( tj. např. před očkováním ) by měl veterinární lékař poslechnout psa. Pokud slyší zvuky, které signalizují chlopenní vadu nebo vrozenou srdeční vadu, tak pes musí absolvovat srdeční vyšetření: EKG a echokardiografii. Starší psi by měli mít provedeno nejméně jednou ročně EKG pro vyloučení onemocnění srdce. Je-li srdeční onemocnění diagnostikováno, bohužel ve většině případů jej není možné vyléčit. Můžeme ale zlepšit kvalitu života psa. Prevence je velmi důležitá. Důležitá je také správná strava s nízkým obsahem sodíku a draslíku, s vysokým obsahem taurinu a karnitinu např. diety royal canin.

Přečtěte si také:  Antiparazitní obojek
beran-caskrmeni-5199439472-2016-04-19-600x190-b.jpg

Autor Barbora

Už 15 let se zajímám o psy a chtěla bych pomáhat lidem kteří si nevědí rady.

Mohlo by Vás zajímat

Délku života psů lze významně prodloužit

Pro každého majitele psa je zcela zásadní otázka, jak dlouho bude můj věrný přítel naživu. Téměř u všech plemen byla zjištěna průměrná délka života, přičemž zatím poslední stanovení bylo  provedeno u Cane Corso Italiano naší výzkumnou skupinou v ZOO Tábor.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ověření *

Přejít k navigační liště