CBD
Úvod | Ze světa psů | Mýty o psech | Boříme mýty o psech: Fenka by měla mít alespoň jednou štěňata
Flickr.com | Angie Geworsky

Boříme mýty o psech: Fenka by měla mít alespoň jednou štěňata

Tento starý mýtus stále přetrvává na venkově i ve městech.Nejčastějším důvodem je mylný předpoklad, že pokud fenky nerodí, jsou více náchylné k rakovině mléčných žláz nebo dělohy. Mnoho lidí tak cítí povinnost nechat fenky připustit alespoň jednou za život, i když si to sami nepřejí.

Přijde jim obtížné starat se o několik štěňat z vrhu, než se jich někdo ujme. je to práce na několik týdnů až měsíců, která zaměstná celou rodinu, nemluvě o výdajích, včetně očkování,

Přesto se kvůli údajnému zdraví fenky majitelé překonávají a do náročného úkolu se pustí. Kdyby se včas zeptali veterináře, měli by po starostech.

Dodatek:
Zhoubný nádor dělohy se u fen vyskytuje poměrně zřídka a nádory mléčných žláz se objevují spíše ve vyšším věku. To, že by jednorázová březost a následné kojení mělo vliv na pozdější četnost onemocnění, ještě žádný odborník nepotvrdil.

Pokud fenku necháte vykastrovat před nebo nejdéle po prvním hárání, velmi riziko onemocnění snížíte. když není kastrovaná, může po hárání dostat zánět dělohy, jehož příčiny mají většinou hormonální povahu.

19_titulka_web-sČlánek převzat z magazínu Epocha, číslo 19/2015
http://rf-hobby.cz/?casopis=epocha-192015
http://rf-hobby.cz/

 


Přečtěte si také:  Boříme mýty o psech: Pes, který žere syrové maso, bývá agresivní

Mohlo by Vás zajímat

Boříme mýty o psech: Pes vidí pouze černobíle

Není to pravda. Psi vidí barevně, ale jen v omezené míře – mají jiné barevní …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *