Aktuality
Online kurz Problémové chování
Online kurz Základní poslušnost pro dospělé psy
Online psí škola - Kurz STOP TAHÁNÍ
Úvod | Ze světa psů | Zajímavosti ze světa psů | Jak připravit psa na společné soužití s dítětem

Jak připravit psa na společné soužití s dítětem

Malé děti jsou velmi zvídavé, to přeci každý ví! Objevují svět kolem sebe a všechno je jednoduše zajímá a fascinuje. A stejně tak je bude zajímat i váš čtyřnohý mazlíček. Ano, bude. Proto jej musíte hlídat a kontrolovat, aby například opět netahalo nebohého mazlíčka za ocas :) Psi jsou v tomto ohledu téměř stejní a pokud je v domácnosti se psem malé dítě, je vhodné na tuto situaci připravit i samotného psa.

Někteří lidé schvalují kontakt dětí se psem, jiní ho odsuzují. Skutečnost je taková, že by ke kontaktu psa s dítětem mělo dojít až v momentě, kdy je na něj pes dostatečně připravený. Povahy psů jsou odlišné a zatímco někteří psi si na dítě zvyknou rychle, pro některé je to velký problém. Bylo by velmi nezodpovědné psa na přítomnost dítěte

Naučte ho základní povely

Velmi často budete muset dítě přebalovat, někdy ho necháte ležet na posteli, jindy ho zase posadíte na gauč. Naučte psa základní povely jako “sedni“ a “lehni“, aby se vám nemotal pod nohy a neobtěžoval vás, když se budete věnovat dítěti. Rovněž ho neučte spát nebo chodit na místa, kde bude odpočívat vaše dítko. Obzvláště v prvních měsících života je to pro dítě velmi důležité.

Pozor na hračky

Je potřeba, aby pes dokázal rozlišit své hračky od těch dětských. Ještě před příchodem dítěte pořiďte i dětské hračky a naučte psa, aby si hrál jen se svými hračkami. Děti mají ve zvyku hračky cucat a kousat, je tedy nežádoucí, aby se dostaly do jakéhokoliv kontaktu s hračkou, kterou měl v tlamě váš pes.

Reakce na dětské zvuky

Řada psů dokáže štěkat celé hodiny v momentě, kdy uslyší dětský výskot nebo hlasitý pláč. Pokud je váš pes na dětské zvuky citlivý, pořiďte si CD s dětskými zvuky a začněte ho doma pravidelně pouštět ještě před příchodem dítěte, aby si pes na dětské zvuky zvykl.

Přečtěte si také:  Dog scootering: Zapřáhněte psa za koloběžku

Pes není na prvním místě

Váš pes byl zvyklý, že byl vždy miláčkem číslo 1 a vy jste mu věnovali veškerou pozornost. Po příchodu dítěte může vaši ratolest začít vnímat jako konkurenci, proto omezte přehnaný zájem o psa ještě před příchodem dítěte, aby náhlý nezájem v jeho příchodu nezačal vnímat jako křivdu.

Online kurz Základní poslušnost pro štěňata

Nikdy je nenechávejte spolu

Nikdy nenechávejte o samotě malé dítě a psa, nemusí se stát nic, ale může se stát i to, čeho budete litovat. Když se potřebujete od dítěte vzdálit a jít zvednout telefon, naplnit lahev mlékem, či třeba jen otevřít návštěvě, vezměte s sebou buď dítě, nebo psa, ale nikdy je nenechávejte spolu.

Zakažte mu olizování

Jsou lidé, kteří říkají, že jsou psí sliny dezinfekční. Jedná se o velký omyl, psa samotného před bakteriemi ochrání, ale je třeba myslet, že se v ústech nachází nejvíce bakterií z celého těla. Konkrétně u psů je počet bakterií v tlamě nesrovnatelně vyšší a pokud mu povolíte olíznout dítěti obličej, riskujete možnost mnoha vážných chorob, zejména střevních chřipek a vyrážek. Pokud máte psa naučit, aby neolizoval obličej, nenechte mu tuto činnost povolenou ani u vás samotných.

Pozor na ostré hračky

Malé děti nemají ve svých ručičkách cit a mohou omylem udeřit psa do hlavy nebo do jiných citlivých míst ostrou nebo těžkou hračkou. Dokonce i v hodném a trénovaném psovi se mohou projevit pudy a na nehodu může reagovat útokem, byť reflexem. Stále mějte dítě na pozoru, stejně tak jako vašeho psa.

Nepřestávejte trénovat

Každý den si najděte nezbytný čas pro trénink, je důležité, aby byl váš pes vychovaný a uměl vás poslouchat. Pokud je váš pes nevychovaný, budete to s ním mít velmi těžké. Když ho však budete s dostatečným předstihem učit, jak se chovat, tak bude příchod dítěte perfektní a ani jeho přítomnost vás nebude v péči o dítě jakkoliv zatěžovat.

Autor Administrátor

Magazín Sportovni-kynologie.cz
Jsme internetový magazín o psech přinášející aktuality ze světa psů, rady pro pejskaře ale i zábavný obsah se psí tématikou. U nás si každý milovník psů najde své oblíbené téma.

Mohlo by Vás zajímat

Pejskaři, sezóna začíná! Jak ochránit pejska před blechami a klíšťaty?

Blechy a klíšťata jsou postrachem každého milujícího páníčka – vždyť tito parazité mohou ohrozit zdraví pejska a v případě blech i zamořit lidské obydlí. Věřte, že skutečně neplatí tradované „Blecha psí na člověka nejde!“ a raději dbejte na prevenci a včasnou ochranu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *