Aktuality
Online psí škola - Kurz STOP TAHÁNÍ
Online kurz Základní poslušnost pro dospělé psy
Online kurz Problémové chování
Úvod | Výcvik psa | Výchova štěněte | Co zajistit před příchodem pejska?

Co zajistit před příchodem pejska?

Tak nadešel čas, kdy jste si vybrali vašeho nového čtyřnohého přítele, ale co je vše potřeba zajistit ještě před tím, než si pejska přivedete domů ??
Co připravit:

Miska na vodu a na krmení

Nejdůležitější bude miska na vodu, která by měla být nerezová s protiskluzovým dnem (mám jednu takovou doma a je i pěkně vysoká) a misku na krmení, tu buď keramickou nebo stejnou jako na vodu.

Krmení

Na krmení se musíte předem zeptat majitele, který u sebe pejska měl do doby odběru. Jestliže zjistíte, že krmil jiným krmivem, než by jste chtěli vy, tak stačí jen koupit to krmení vám vhodné a dát ho pejskovi. POZOR když změníte takhle krmení, může mít pejsek pár dní i průjem či zažívací problémy, ale co nejdřív si zvykne na nové krmení:-)

Vhodný pelech

Jestliže si pořizujete nějakého domácího mazlíčka, který se bude válet doma, tak ať už je velký jak chce, je třeba mu koupit pohodlný pelíšek na spaní :-). Nejlepší jsou asi takové polštáře a měkké pelíšky, kam pejsek zalehne. Pro menší pejsky tzn. bišonek, čivava atd. existují i taková křesílka a postýlky, ale to opravdu záleží na majiteli . Pokud ale chcete mít pejska venku, tak pro větší psy je lepší kotec, kde má zateplenou boudu a na zem dám třeba také nějaký ten polštář, to vše záleží na tom jaký bude páníček.

Vodítko, obojek, ohlávka a náhubek

Obojek pro psaPro štěně je důležité pořídit obojek, který ho nebude škrtit, tlačit, aby mu tudíž moc nevadil a lépe si na něj zvyknul. Obojek mu zkoušejte vždy na hodinku nebo na dvě a zabavte ho, aby se nedrbal. Ovšem mu ho nesmíte znechutit. Až bude navyklé na obojek je dobré koupit vodítko. Pro štěně je lepší vodítko obyčejné a nenavíjecí. Pro velké psy a dospělé jsou vhodné jak samonavíjecí, tak obyčejné.

Ohlávka je pro ty psy, kteří tahají a zabraňuje i pokousání (viz. HALTI ohlávka) . Náhubků je spousta. K veterináři jsou nejlepší náhubky nylonové. Psovi se zamezí možnost kousnout. Je to pro psy, kteří jsou bázlivý či agresivní. Dále jsou náhubky kovové a plastové, ty jsou asi nejběžnější k nošení. Dále se náhubky nosí pro ochranu veřejnosti a nutně se náhubky nosí v autobusech a jiných dopravních zařízení.

Kleště na drápky

Na stříhání drápků jsou nejvhodnější kleště Gilotina, kterými se nejlépe stříhají jen ty drápky, u kterých je to možné, avšak někdy vám tyto kleště neumožní správně uštípnout drápek u pátého prstu. Na pátý prst jsou nejvhodnější kleště De luxe.

Roztok na čištění uší

Důvod proč psovi čisti uši najdete tehdy, když si je bude neustále a často drbat nebo když jim z nich bude zapáchat. Potom je nejlepší zajít k veterinárnímu lékaři a on vám doporučí speciální roztok. Nejznámější je asi roztok OtiVet.

Přečtěte si také:  Socializace - psi jsou kamarádi

Psí šampón

Šampon se používá pro všechna plemena psů, jsou šampony s vůní, proti blechám,antiparazitní ale i pro mastnou srst. Pokud máte zkušenost, že po vykoupání v určitém šamponu nejde srst pořádně rozčesat, je nutné si pořídit i balzám pro snadnější rozčesání. Nejlépe bude, když si koupíte šampon nebo balzám, který je dražší a tudíž kvalitnější.

Úprava srsti

Psí kadeřníkNa vyčesávání by si měl pejsek zvykat již od štěněte. Je nejlepší se tomu víckrát za den věnovat, hlavně u pejsků jako je například bearded kolie a shih-tzu, prostě plemena, která mají dlouhou srst. Když se tomu budete opravdu takhle často a plně věnovat uvidíte, že pejsek po čase když ho budete česat bude ležet a čekat až do dočešete :-)
Cestování se psem

Pro malé pejsky budete potřebovat pro pohodlné a bezpečné cestování, ať již autem nebo MHD, přepravku nebo cestovní tašku. Nové předpisy o silničním provozu upravují podmínky, za jakých smí pes v autě cestovat, jde o bezpečnost vaši, ale i jeho. Při prudkém zabrždění či nárazu je tak pes ochráněn vymrštění do prostoru. Nejčastěji se využívají buď ochranné pásy na zadní sedadlo pro psa a nebo velké klece, které se umístí do kufru auta.

Odběr od chovatele

Pokud už máte vybrané štěně od opravdu dobrého chovatele, tak máte vyhráno ;). Pokud nejste zkušení ve vybírání pejsků, je vhodné s sebou brát veterinárního lékaře, aby se podíval na celkový vzhled psa. Nutné je také, aby jste udělali štěněti RTG kyčlí, aby se u něj neobjevila Dysplazie (DKK). Po všech prohlídkách si pejska vezete domů, kde má připravené svoje místo, kde bude odpočívat. Také je dobré než přejdete na jinou stravu než byl pejsek doposud zvyklý vzít si od původního majitele trochu krmiva. Po čase přejděte na kvalitní krmivo. S přechodem na jiné krmení může mít pes průjem, ale nebojte se, za pár dní se to zklidní.

Autor Administrátor

Magazín Sportovni-kynologie.cz
Jsme internetový magazín o psech přinášející aktuality ze světa psů, rady pro pejskaře ale i zábavný obsah se psí tématikou. U nás si každý milovník psů najde své oblíbené téma.

Mohlo by Vás zajímat

Pořízení štěněte 4.díl – Socializace mezi psy

Štěňátko již máte doma, učíte jej základní hygienické návyky a začínáte jej postupně začleňovat mezi …

Jeden komentář

  1. Vše jsem nakoupila na dobrém eshopu zooo cz. Vše tam měli skladem, levné poštovné. Fakt se vyplatí vše nakoupit dřív, než máte štěně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *